Officeren nr. 4 2025

Tekst: Vickie Lind, pressechef
Uddannelse til nyindkøbt slæbesonar skal være et trækplaster for yngre søofficerer
Indkøbet af en ny slæbsonar vil inden for en kort årrække gøre Absalon til en fuldt integreret anti-ubåds-fregat. Men forinden skal mandskabet uddannes, så man både operationelt og doktrinært er klar til at håndtere nyanskaffelsen. Derfor skal der sættes turbo på relevante sonarkurser og -uddannelser, da det ifølge skibschef Frank Erland Jensen også vil motivere personel til at søge i retning af det teknisk krævende anti-ubåds-segment, ASW.
Aftale om fast og tilbagevendende hjemmearbejde
I efteråret 2022 indgik HOD og andre faglige organisationer en lokalaftale med FPS (i dag PKOM) om fast og tilbagevendende hjemmearbejde. Aftalen, som var en forsøgsordning, er nu blevet gjort permanent.
Droner i tre dimensioner
Fremtidens droneteknologi møder virkeligheden på Gniben under NATO-øvelsen Dynamic Messenger.
Regler for omsorgsdage
Ferieloven gælder for alle – og det gør reglerne om omsorgsdage også.
Tilbage på slottet
Hver måned mødes tidligere officershold på Hærens Officersskole for at fejre 40, 50 og endda 60 års-jubilæer. En smuk junidag med høj sol var det hold Schleppegrell 1981-1985, der samledes for at markere sit 40-års jubilæum.